Találos kérdés: Mi a közös Ricardo Carvalho-ban, João Moutinho-ban és Falcao-ban? A helyes megoldás: Monaco-ban egy újabb oligarchának támadt kedve európai topklubot építeni. Név szerint az orosz Dimitry Evgenevics Rybolovlev-nek.
Radamel Falcao csütörtök este a Restaurante Filandón-ban búcsúzott el az Atletico Madrid csapatától, elnökségétöl. Szemtanúk szerint csak állt az asztalnál, egy szót sem szólt csak sírni tudott. Képtelen volt elmondani mit kapott a csapattól, illetve hogy képzeli el a jövöt. Két évet húzott le a kolumbiai az Atletico színeiben, elsö szezonjában 24, másodikban 28 gólt szerezve. Európa Liga gyöztes, spanyol kupa gyöztes, egész Európa el akarta csábítani. Választhatta volna bármelyik top klubot, ehelyett másként döntött. 45 milló euróért az AS Monaco csapatához szerzödött.
Valószínüleg nem vigasztalódni szeretne egy olyan csapatnál amely az utolsó két szezont a francia második ligában töltötte és jutott fel. A csapat fénykora már rég elmúlt (7 bajnoki cím, 5 kupagyözelem, 1992 KEK gyöztes, 2004 bajnokok ligája gyöztes).
Ám semmi sem tart örökké, sem a jó sem a rossz dolgok. 2011 januárja óta a klub 66 százalékát az orosz oligarcha Dimitry Evgenevics Rybolovlev vásárolta meg, akit kálium királyként is emlegetnek. Szép csendben kerül a 46 éves mecénás folyamatosan az elötérbe. Most, a projekt második évében érte el a következö szintet. És ahogy a gazdag klubtulajdonosok szokása követeli, a klubvásárlás utáni második fázis máris a "csúcson akarom látni csapatot".
Így már van egy kis értelme Falcao megvásárlásának. Ja, és maga Falcao sem jár rosszul: egy 1969-es Monaco-i fejedelmi dekrétum alapján profi futballistaként nem kötelezö adót fizetnie. Számokban kifejezve az éves jövedelme: 14 millió euró. Netto.
Apropó monaco-i adóparadicsom: kérdéses meddig marad az. Idén nyártól Monaco köteles lesz központját áthelyezni Franciaországba, a francia állam terve pedig: minden egymillió euró feletti keresetre 75 %-os adót fognak vetni. Ezt az adót azonban nem a "munkavállaló" hanem a "munkáltató" köteles fizetni. Amit Rybolovlev valószínüleg észre sem fog venni, becsült vagyona ugyanis kb. 9,3 milliárd euró.
Rybolovlev csak egy az orosz nagy privatizálás (ill. rablás, ki hogy ismeri) nyertesei közül: Roman Abramovics (Chelsea), Aliser Usmanov (FC Arsenal), Jurij Korablin (FBC Venezia), Bulat Csagajev (Neuchâtel Xamax FC), Vladimir Antonov (FC Portsmouth), Magomed-Szultan Kerimov (Anzsi Mahacskala). 1966-ban született Perm-ben, orvosnak készült, mentöorvos lett, elsö nagyobb keresetét egy vagon sör eladásából szerezte, Moszkvába ment ahol sikeresen játszott a tözsdén, magánbankot alapított és az Urakali trágyakonszernt, majd az egészet eladta az említett Kerimovnak. Belépett Ciprus egyik legnagyobb bankjába, pénze pedig külünbözö holdingokon keresztül szaporodik.
Igazából sohasem volt az elötérben. A 90-es évek végén gyilkosság vádjával rács mögé került, ahonnan 11 hónap után szabadult miután az egyetlen tanú visszavonta vallomását. Ezután adta el Rybolovlev az Urakali-t, azóta húzódott vissza a háttérbe.
Csak a pénze bukkan újra és újra fel. Hol repülögépet vesz, hol 100 millió eurós jachtot, számtalan luxus rezidenciákat. Templomfelújításokat és a svájci Gstaad városka kultúrközpontjának felépítését pénzeli. Legutóbb pedig lányának vett egy lakást New York-ban 88 millióért és a görög Skorpio szigetet (!) 117 millió euróért. Az AS Monaco megvásárlása után egyre gyakrabban kerül reflektorfénybe és nézi meg személyesen a meccseket.
Az eddigi nyári átigazolások (Ricardo Carvalho ingyen a Real-ból, James Rodríguez és João Moutinho (mindketten FC Porto)) után Falcao a harmadik és egyben legdrágább szerzemény. Egyelöre. Jorge Mendes bevásárlási tanácsadó szerint van még egy név aki illene a Monaco-Mega-Projektbe: Cristiano Ronaldo.